Om Azote

Azote är en kommunikationsbyrå med inriktning på miljö- och hållbarhetskommunikation. Sedan starten år 2003 har vi arbetat nära våra kunder och hjälpt till att sprida vetenskap och forskningsresultat till bredare målgrupper. Dessutom har vi jobbat hårt för att öka kunskapen i samhället i viktiga frågor och skapa engagemang för förändring mot en mer hållbar värld.

Azote arbetar både strategiskt med hållbarhetsfrågor och praktiskt med kommunikation och produktion av alla typer av digitala och tryckta produkter. Vi är en liten kärna som består av totalt 13 medarbetare. Dessutom har vi ett stort och växande nätverk av specialister som vi arbetar tätt med för att kunna lösa alla typer av behov och uppdrag våra kunder har. Vi är stolta över att kunna erbjuda tjänster med stor kunskap och kompetens bakom. Behöver du en hållbar reklambyrå som kan ämnet och frågorna så hoppas vi att du kontaktar oss inför din nästa kampanj!

Nedan ser du hela Azotes team samt respektive medarbetares kontaktuppgifter. Tveka inte att ta kontakt med oss om du har några frågor, vi ser fram emot att höra från dig!

Robert Kautsky

Robert Kautsky
VD & Partner

+46 708 69 33 31
robert@azote.se

Jerker Lokrantz

Jerker Lokrantz
Creative Director & Partner

+46 709 31 77 97
jerker@azote.se

Elsa Wikander

Elsa Wikander
Illustratör

+46 709 901 637
elsa@azote.se

Marie Sparréus

Marie Sparréus
Projektledare

+46 706 93 93 11
marie@azote.se

Tobias Lönnqvist

Tobias Lönnqvist
Copywriter

tobias@azote.se

Malin Carlgren

Malin Carlgren
Projektledare

malin@azote.se

Corinne Grönholm

Corinne Grönholm
Content & Social media

corinne@azote.se

Mira Wickman

Mira Wickman
Film & Animation

mira@azote.se

Peter Lundvik

Peter Lundvik
Grafisk Design

peter@azote.se

Evelina Jonsson

Evelina Jonsson
Grafisk designer & Illustratör

evelina@azote.se

Ingrid Rieser

Ingrid Rieser
Film & Animation

ingrid@azote.se

Kim Lund

Kim Lund
Webbstrateg och projektledare

kim@azote.se

Elin Nilsson

Elin Nilsson
Webbdesigner & Webbutvecklare

elin@azote.se